The MAG A1200PLS PCIE5 features GPU Safeguard dedicated overcurrent protection for the 12V-2x6 connector, delivering 1200 watts at Platinum efficiency. Ready for ATX 3.1 available to handle up to 235% total power excursion, it features native 12V-2x6 connectors to support RTX 50 series graphics cards. Cooled by a 135 mm fluid dynamic bearing (FDB) fan for superior performance.
Free Shipping
Return for Refund
Within 30 days
10-YEARS Limited Warranty
Based on purchase date
| Manufacturer Number | MAG A1200PLS PCIE5 |
|---|---|
| Product Condition | New |
| Form Factor | ATX |
| Power Supply | 1200 Watt |
| Power Efficiency Level | 80 PLUS Gold (up to 92%) |
| INPUT VOLTAGE | 100-240Vac |
| INPUT CURRENT | 15A (Max.) |
| INPUT FREQUENCY | 50HZ ~ 60Hz |
| FAN SIZE | 135 mm |
| PFC TYPE | Active PFC |
| PROTECTION | OVP / OCP / OTP / OPP / SCP / UVP / SIP / NLO |
| ATX (24 PIN) | 1 |
|---|---|
| EPS (8 PIN) | 1 |
| EPS (4+4 PIN) | 1 |
| PCI-E 5.0 (16 PIN) | 1 (600W) |
| PCI-E (6+2 PIN) | 4 |
| SATA (15 PIN) | 6 |
| MOLEX (4 PIN) | 3 |
| PERIPHERAL (4 pin) | 3 |
| Dimensions | 150 mm x 150 mm x 86 mm |
| Weight | 7.28 lbs |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
Through the native 16-pin (12V-2x6) PCIe connector, the PSU can provide up to 600W of power to a PCIe 5.1 GPU, and includes yellow highlights to help identify a loose connection.
An advanced protection technology for graphics card. It monitors 12V-2x6 connector power currents and provides instant, real-time alerts by buzzer, acting as a 24/7 guard to shield your valuable GPU from unexpected threats.
This power supply is designed for quiet operation, its 135 mm Fluid-Dynamic Bearing (FDB) fan offers reliable cooling performance and keeps balance noise levels as low as a peaceful night.